Site Loader
Tłusty Czwartek

Pączki w Tłusty czwartek a kalorie. Zdrowe?

Tłusty czwartek to dzień, w którym wszyscy dookoła jedzą pączki. To nasz zimowy narodowy dzień sportu. Kto zje tego dnia więcej pączków, ten czuje, że coś wygrał. Gdzie się człowiek nie spojrzy, to albo słyszy lukier albo nadzienie różane, albo adwokat, czekolada lub cukier puder. Już nie wspominając o wszechobecnym słodkim zapachu cukru. Taka polska tradycja. Jak to jednak wygląda z punktu widzenia dietetycznego świata fitness? Czy warto zjeść tego pączka? Ile kalorii ma pączek? Czy jeden pączek zaszkodzi naszej diecie? Takie pytania są zadawane praktycznie co roku. No i jak to w końcu jest z tym pączkiem? Pączek – jeść, czy nie?

Pączek kalorie. Ile kalorii jest w jednym pączku?

Jeden, standardowego rozmiaru pączek z nadzieniem różanym ma ok. 280-300 kcal. W jego składzie możesz znaleźć m.in. mąkę, drożdże, jaja, mleko, cukier i nadzienie. Smaży się go w głębokim tłuszczu. Jeżeli kupujesz takiego w dyskoncie, skład jest trochę dłuższy i ma w sobie dużo ulepszaczy. To tyle w praktyce. Czy 300 kcal to dużo? Przypomnijmy, że człowiek chudnie lub tyje w zależności od tego, ile dostarcza swojemu organizmowi kilokalorii. Nie biorę tutaj pod uwagę dodatkowych czynników, jak nasza gospodarka hormonalna i inne. Przeciętny człowiek zjada ok. 1800-2500 kcal dziennie w zależności od trybu życia, wieku itd. Powtórzę pytanie, czy 300 kcal to dużo porównując nasze codziennie zapotrzebowanie? Jak widać powyżej, nie.

Czy jeden pączek zaszkodzi diecie?

Oczywiście, są osoby z nietolerancjami lub alergiami, które niestety nie pozwalają, tak, jak przeciętnemu zjadaczowi słodyczy, na pozwolenie sobie nawet na najmniejsze odstępstwo od diety. Mogłoby się to po prostu skończyć nieciekawymi dolegliwościami zdrowotnymi. Na szczęście, wiele piekarni i cateringów dietetycznych proponuje pączki bezglutenowe, bez laktozy, czy wegańskie. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jednak marzysz o zjedzeniu prawdziwego pączka i nie ma przeciwskazań zdrowotnych, po prostu to zrób. Możesz upiec je także samemu w domu. Tu jednak istnieje pułapka w postaci ilości zjedzonych sztuk… Jeżeli myślisz o pączku cały dzień i gonisz się z myślami, że byś go zjadła, ale jesteś fit i nie wypada, lepiej go zjedz. Mówię to z punktu psychologicznego. Wmawianie sobie, że zjedzenie czegoś w zamian zastąpi naszą zachciankę jest błędne. Przetestowałam to wielokrotnie na swoim, własnym przypadku. Jeżeli mam ochotę na ciastka Oreo i próbuję je zastąpić czymś innym, zdrowszym, to i tak prędzej, czy później zjem Oreo. Zdarza się to coraz rzadziej, ale wolę zaspokoić swoją psychikę. Dodatkowo zjem 2-3 ciastka, a nie całe pudełko. I to uważam za swój osobisty sukces!

No bake fit cheesecake in easy 4 steps [RECIPE]

Równowaga w diecie. Nie ma złego jedzenia

Wychodzę z założenia, że to, co jem to w 80% jest dieta (bardziej sposób odżywiania) dla ciała, a pozostałe 20% dla duszy. Stosując na co dzień Intermittent Fasting i Keto, pozwalam sobie czasem na małe odstępstwa. Zjem czekoladę, zjem ciastko, zjem pączka. Tak, jak miało to miejsce w Tłusty czwartek. Uważam, że wszystko jest dla ludzi. Nawet jedzenie pączków.

Martwi mnie jednak to, że przy okazji każdego Tłustego czwartku często mówi się o tym, jak te zjedzone kalorie z pączków spalić. Takie porównania są fajne i warto się dowiedzieć, że biegając przez 30 minut spalimy 300 kcal, ale nie w kontekście złego i dobrego jedzenia. Takie nie istnieje. Jest jedzenie, które ma więcej wartości odżywczych korzystnych dla zdrowia, a jest jedzenie, których ma ich mniej lub wcale. Kochajmy swoje ciało i słuchajmy, czego potrzebuje. Smacznego!

Nie jadłam przez 3 dni. 72 godziny postu Intermittent Fasting. Rezultaty [FOTO PRZED I PO]

Written by Monika Mozgala

Pączki dietetyczne kalorie tłusty czwartek

I’m Monika Mozgala, the founder, and editor of The Blonde Taste. My main purpose is to write practical articles that will be useful for people interested in fitness, lifestyle and beauty. I’ve spent couple years in the US where I also finished high school. The last 6 years I’ve spent working as an editor for many editorial offices in Poland, including SHAPE Poland Deputy-in-Chief position and head of it’s digital version. If you want to get in touch with me, hit me up here or on my Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published.