Site Loader
Siłownie ponowne otwarcie

Z utęsknieniem czekaliśmy na ponowne otwarcie siłowni. Zamknięte w Polsce od połowy marca, aż do 6 czerwca 2020 roku kluby fitness czekały z niecierpliwością również na swoich klientów. Epidemia koronawirusa okazała się dla branży fitness sporym ciosem. Kluby musiały płacić czynsze za wynajem lokali, nie mając żadnych wpływów. Pierwszy raz spotkały się także z brakiem nowych klientów. Karnety w wielu siłowniach zostały zamrożone, a żeby nie stracić dotychczasowych klientów, siłownie oferowały darmowe treningi online w mediach społecznościowych. Część zdecydowała się także na własne platformy z ograniczonym, płatnym dostępnem. Trenerzy personalni z dnia na dzień również stracili możliwość zarobku. Zakaz outdoorowych treningów i zamknięcie plenerowych siłowni, były dla nich skutecznym ograniczeniem wykonywania zawodu.

Zamknięte siłownie. Nowe możliwości

Nie oszukujmy się, że to właśnie wczesną wiosną siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie ze względu na zbliżające się wakacje i chęć zrobienia formy na urlop. Klientów wtedy nie brakuje. Niestety pandemia pokrzyżowała plany wszystkich klubów fitness. Nowa rzeczywistość otworzyła jednak przed trenującymi nowe możliwości. Część z nich zaczęła ćwiczyć online, także płatnie ze swoimi trenerami personalnymi. Niektórzy zakupili nawet potrzebny sprzęt, aranżując własne domowe siłownie. Praca zdalna i brak dojazdów do pracy, oznaczała dla wielu osób więcej czasu wolnego na ćwiczenia i zaplanowanie treningu. W dodatku w dostosowanych do swoich potrzeb porach dnia. Ćwiczącym, którzy przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy, nie będzie łatwo wrócić do nowych realiów.

Czystość na siłowni

Kluby fitness ze względu na dużą rotację ludzi oraz hektolitry wylanego potu, nie należą do najczystszych miejsc. Badania Fitrated – Fitness Equipment Reviews i laboratoria EmLab P&K jednoznacznie pokazały, że w pobranych przez nich 27 próbkach materiałów z bieżni, rowerów stacjonarnych, czy wolnych ciężarów, jest o wiele więcej bakterii, niż w publicznej toalecie (w strefie wolnych ciężarów ponad 362 razy więcej bakterii, niż w publicznej toalecie; na bieżni ponad 74 razy więcej bakterii, niż w publicznej toalecie; na rowerze stacjonarnym – 39 razy więcej bakterii, niż na tacy w publicznej kafeterii). Ludzie, którzy zaczęli obsesyjnie dbać o swoją higienę oraz ze strachu na możliwość zakażenia się wirusem, niechętnie na nie wrócą.

Siłownie. Nowe zasady

Kluby fitness zostały otwarte po wprowadzeniu przez Główny Inspektorat Sanitarny specjalnego reżimu sanitarnego. Siłownie muszą być na bieżąco dezynfekowane. Dotyczy to zarówno sprzętu treningowego, jak i kluczyków oraz szafek. Klienci są zobowiązani także do zachowania 2-metrowego odstępu między innymi użytkownikami. Siłownie, które do tej pory były dostępne 24h na dobę, działają według nowych godzin otwarcia. ze względu na obowiązek całkowitej dezynfekcji lokali. Personel jest zobowiązany do zakrywania nosa i ust. Nie dotyczy to jednak klientów. W klubach fitness może przebywać jednocześnie ich ograniczona liczba.

Jak wygląda nowa rzeczywistość na siłowni?

Po tygodniu chodzenia na siłownię w nowej rzeczywistości sanitarnej, muszę przyznać, że w moim klubie (a jest to jeden z najwiekszych klubów popularnej sieci w Warszawie) jest o wiele mniej osób, niż przed jej zamknięciem na początku marca. Specjalnie wybrałam się w różne dni, o różnych porach, żeby sprawdzić, jak to się zmienia. Byłam tam także przed długim weekendem. Ku mojemu zaskoczeniu jest po prostu pusto. Przy recepcji wyznaczone są naklejki, dzięki którym łatwiej zachować odstęp między klientami. Zainstalowano także na niej plastikową barierę. Sala cardio świeci pustkami. Tak samo, jak sala wolnych ciężarów. Wyjątkiem są zajęcia grupowe, na których, mimo maksymalnego obłożenia 20 osób, widać klientów. Na te zajęcia, tak jak to wcześniej obowiązywało, trzeba zapisać się online. W obiekcie wyłączono z użytkowania strefę relaksu oraz saun. Wszędzie widnieją naklejki przypominające o dezynfekcji.

Jakie są zmiany, jeżeli chodzi o sam sprzęt? W strefie cardio wyłączona jest co druga maszyna, nie ma taże ogólnodostępnych mat. Zrezygnowano z niektórego sprzętu takiego, jak np. taśmy TRX, które nie podlegają natychmiastowej dezynfekcji.

Jeżeli mam porównywać to, ja wyglądał trening na siłowni przed pandemią, to w moim odczuciu niewiele się zmieniło. Oczywiście widać zwiększony nacisk na dezynfekowanie sprzętu, używanie przez klubowiczów ręczników i zachowywanie między sobą odstępu. Jednak nie przypomina to siłowni z filmu sci-fi, o których mówiło się przed ich ponownym otwarciem. Wcześniej zakładano, że w klubach fitness będą zainstalowane wszędzie bariery z plexi oraz oprócz ograniczenia ilości osób, ograniczenia czasowe, np. 30-minutowe treningi dla użytkowników w ogólnodostępnych strefach.

Siłownia po pandemii. Jak jest w innych klubach?

– W sieci klubów Total Fitness nie ma zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa. Trenerzy oraz cały personel zwracają szczególną uwagę na dezynfekcję oraz ogólnodostępny papier i pełne spryskiwacze z środkiem dezynfekującym. Jeśli ich brakuje w jakiejkolwiek ze stref treningowych, to uzupełniają na bieżąco braki. Każdy klub ma duże zapasy środków dezynfekujących. Dodatkowo trenerzy zasłaniają usta i nos maseczką, bądź przyłbicą, oraz dbają, żeby ich podopieczni mieli na treningach ręczniki. Nasi klienci muszą także pamiętać, że przy wejściu do klubu należy zdezynfekować ręce. – mówi trener personalny Total Fitness, Katarzyna Simińska.

– Odnośnie frekwencji w klubie, to nie odnotowaliśmy znacznego spadku. Na ten moment jest ona z pewnością niższa ze względu na długi weekend. Każdy klubowicz może się jednak czuć swobodnie i bezpiecznie. Sprzęt jest oddalony od siebie w zalecanej przez procedury odległości, a personel dopilnowuje, żeby był na bieżąco dezynfekowany. – dodaje Katarzyna Simińska.

Podstawowe zasady higieny na siłowni

  • Wycieraj sprzęt środkami dezynfekującymi przed i po treningu.
  • Jeżeli ćwiczysz z telefonem, także go dezynfekuj.
  • Zmień ubranie zaraz po skończonym treningu.
  • Na treningu zawsze używaj ręcznika.
  • Nigdy nie dotykaj swojej twarzy.
  • Myj ręce tak często, jak jest to możliwe.
  • Nigdy nie chodź po siłowni, czy w przebieralni na boso.
  • Zabierz na trening własną matę, później ją zdezynfekuj.

Co się stanie, kiedy przez 30 dni wypijesz 2,5 litra wody dziennie? Efekty Cię zaskoczą!

6. rzeczy, które skutecznie złagodzą stres

Written by Monika Mozgala

I’m Monika Mozgala, the founder, and editor of The Blonde Taste. My main purpose is to write practical articles that will be useful for people interested in fitness, lifestyle and beauty. I’ve spent couple years in the US where I also finished high school. The last 6 years I’ve spent working as an editor for many editorial offices in Poland, including SHAPE Poland Deputy-in-Chief position and head of it’s digital version. If you want to get in touch with me, hit me up here or on my Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published.