Site Loader
Mata do ćwiczań

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Wybór maty do ćwiczeń nie jest tak naprawdę łatwą sprawą. Dobra mata do ćwiczeń nie tylko powinna nam się podobać wizualnie, ale musi spełniać swoje podstawowe funkcje: amortyzować ciało podczas ćwiczeń, zapewnić bezpieczeństwo oraz oczywiście dawać komfort. Żadna z nas przecież nie chce, żeby mata się przesuwała, czy samoistnie rollowała. Dobra i dopasowana do naszych potrzeb mata, pozwali nam zachować przyczepność i każdy trening na niej będzie przyjemny.

Kiedy zmienić matę do ćwiczeń?

Nie popełniaj mojego błędu sprzed kilku lat, kiedy wydawało mi się, że zmiana maty co 2-3 miesiące przy regularnych ćwiczeniach jest normalną rzeczą. Niektóre maty, nawet te z wyższej półki cenowej, potrafią się szybko niszczyć i kruszyć. Nie powinno na pewno być to traktowane jako standard. Dobra mata powinna nam starczyć nawet na kilka lat.

Zakup nowej maty do ćwiczeń

Warto więc dobrze przemyśleć jej zakup i porównać różne modele oraz ich jakość. Na rynku dostępnych jest wiele mat. Są maty kauczukowe, piankowe, bambusowe, korkowe, czy te wykonane z PVC. Są maty jednostronne oraz dwustronne. Takie które można prać w pralce, ale też takie, przy których trzeba unikać kontaktu z wodą. Takie, w których można ćwiczyć w obuwiu sportowym lub tylko na boso. Warto także się przyjrzeć w sklepie, czy mata zbiera na sobie paprochy. Te niestety lubią potem przenosić się na ubranie, co zmniejsza komfort ćwiczeń.

Podsumowując, im więcej ćwiczysz, tym zainwestuj w lepszą matę. Zwróć uwagę na materiał wykonania, jej grubość oraz oczywiście przyczepność. Długość maty powinna zdecydowanie odpowiadać naszemu wzrostowi lub więcej.

Mata piankowa

Maty z grubszej pianki przydadzą się, kiedy ćwiczysz z ciężarami. Pianka dobrze sprawdzi się także, przy treningach na twardej nawierzchni. Matę piankową szybko się zwija i łatwo przechowuje, choć zajmuje ona więcej miejsca, oczywiście z uwagi na swoją grubość. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę, czy jest wodoodporna.

Mata kauczukowa

Maty wykonane z naturalnego kauczuku cechują się doskonałą przyczepnością. Nie należą one jednak do najlżejszych. Ważą ok. 2,5 kg, ale nie przeszkadza to w ich codziennym użytkowaniu. Łatwiej za to dzięki temu taka mata przylega do podłoża. Chyba, że codziennie pokonujesz spore odległości do studia fitness, wtedy warto przemyśleć zakup jakiejś lżejszej. Maty kauczukowe są cienkie, więc po złożeniu zajmują mało miejsca. Wierzchnia warstwa jest wykonana z miękkiej mikrofibry, co wpływa oczywiście na doskonały komfort podczas ćwiczeń. Ciało może się na początku na takiej macie ślizgać, wtedy spryskujesz ją przed treningiem delikatnie wodą.

Mogę na pewno polecić maty kauczukowe polskiej marki Joy in me. Nie tylko doskonale prezentują się w pomieszczeniu, ale dzięki takiemu gadżetowi każdy trening przebiegnie w komfortowych warunkach. Maty kauczukowe sprawdzą się przy pilatesie, jodze, ale także przy tych bardziej intensywnych treningach. Jeżeli więc trenujemy regularnie, na pewno będzie to dobra inwestycja. Taką matę łatwo można wyczyścić, przemywając ją ciepłą wodą. Niektóre z nich można także prać w niskiej temperaturze w pralce. Maty z naturalnego kauczuku są oczywiście ekologiczne.

Fot. Instagram @joyinme_yoga

Fot. Instagram @joyinme_yoga

Mata bambusowa

Maty bambusowe są dość trwałe i bardzo lekkie. Wierzch wykonany jest z bambusowych listewek. Doskonale sprawdzą się do mniej intensywnych ćwiczeń np. jogi statycznej, czy medytacji. Ich mankamentem jest niestety czyszczenie z uwagi właśnie na te delikatne listewki. Taka mata jest za to przyjazna dla środowiska.

Mata do ćwiczeń z PVC

Mata z PCV to niestety ta mata, której zakup odradzam. Jeżeli trenujesz na niej regularnie w obuwiu sportowym, szybko się zniszczy. Maty wykonane we wzór siatki, kruszą się do tego stopnia, że po każdym treningu trzeba chwycić za odkurzacz. Przy kontakcie z wodą traci także swoją przyczepność.

Mata korkowa

Maty korkowe są wykonane oczywiście w naturalnego korka. Są zazwyczaj dwustronne, połączone z pianką. Mogą się jednak ślizgać po podłodze i zwijać. Plusem jest to, że są lekkie.

Poniżej mój wybór mat, które mogę polecić:

SHOP MY AMAZON @amazon.com/shop/monika.mozgala

Siłownia w Sheraton Grand Warsaw

17. trenerek fitness z USA, które warto śledzić na Instagramie

Written by Monika Mozgala

I’m Monika Mozgala, the founder, and editor of The Blonde Taste. My main purpose is to write practical articles that will be useful for people interested in fitness, lifestyle and beauty. I’ve spent couple years in the US where I also finished High School. The last 6 years I’ve spent working as an editor for many editorial offices in Poland, including SHAPE Poland Deputy-in-Chief position and head of it’s digital version. If you want to get in touch with me, hit me up here or on my Instagram.

Leave a Reply

Your email address will not be published.