Site Loader
Efekty picia wody

Dlaczego pijemy wodę?

Nasze ciało składa się w ok. 60%-70% z wody. Woda jest więc niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu i zachodzących w nim wszelkich procesów życiowych. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przeżyć. Woda jest niezbędna w termoregulacji organizmu, dostarczaniu składników odżywczych komórkom, ich budowaniu oraz w usuwaniu z niego toksyn i produktów przemiany materii. W ciągu doby nasz organizm wydala wodę w postaci różnych płynów ustrojowych, więc musi ją na bieżąco uzupełniać. Warto więc sobie uświadomić, że rzeczywiście, wszystko to, co dzieje się w naszym ciele, jest zależne od dostarczanej mu wody.

Prawidłowe nawodnienie to podstawa zdrowego organizmu. Oznacza to wypijanie ok. 2-2,5 litra wody na dobę. Człowiek jest w stanie wytrzymać bez jedzenia nawet 2-3 tygodnie, jednak bez wody już tylko kilka dni. Oczywiście, dostarczamy jej także w postaci jedzenia. Jednak to woda w czystej formie, w odróżnieniu od innych napojów, skutecznie gasi pragnienie. Warto więc podjąć miesięczne wyzwanie i pić 2,5 l wody dziennie. Efekty same Cię zaskoczą! Pamiętaj także, że jeżeli jesteś aktywna fizycznie i trenujesz, powinnaś wypijać jej jeszcze więcej.

Miesięczny eksperyment picia 2,5 l wody dziennie

Na początku eksperymentu, kiedy twoje ciało na nowo przyzwyczaja się do przyjmowania dużej ilości wody, możesz odczuwać pewien dyskomfort. I to nie tylko w ilości wizyt w toalecie. Twój organizm wydaje się bardziej „spuchnięty”, niż przez rozpoczęciem wyzwania. Przez cały okres, w którym wypijałaś małą ilość wody, przyzwyczaiłaś swój organizm do gromadzenia jej zapasów. Taki stan powinien minąć maksymalnie po 2-3 dniach. Nadal jednak, twój „napęczniały” od wody brzuch, będzie bardziej płaski, niż przed rozpoczęciem wyzwania.

Po pierwszym tygodniu eksperymentu zauważysz już pierwsze widoczne efekty. I to nie tylko na ciele, ale także w samopoczuciu. Zaczniesz się wysypiać i poczujesz mniejsze zmęczenie w ciągu dnia. Po drugim tygodniu wypijania 2,5 l wody dziennie zapomnisz, co to są bóle głowy i wyregulujesz swój metabolizm. Po trzecim tygodniu eksperymentu zauważysz, że spożywasz mniejszą ilość pokarmów i potrafisz odróżnić prawdziwy głód od pragnienia. Nierzadko mylimy właśnie uczucie pragnienia z głodem. Powoduje to zwiększoną ilość spożycia kalorycznego w stosunku do zapotrzebowania i co za tym idzie, przybierania na wadze.

Po czterech tygodniach prawidłowego nawadniania organizmu zauważysz, że nie tylko ubyło Ci kilka centymetrów w pasie, ale także kilka lat w metryce. Szczególnie widać to na twarzy, na której twoje zmarszczki i cienie pod oczami stały się mniej widoczne. Zauważysz także, że nie będziesz już w stanie wrócić do starych nawyków picia mniejszej ilości wody, ponieważ ciało samo będzie domagało się minimum tych 2 litrów.

Zalety picia 2,5 litra wody dziennie

Podsumowując, picie takiej ilości wody pozytywnie wpłynie na cały twój organizm, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

1. Promienna skóra

Twoja cera stanie się gładka i lśniąca. Pozbędziesz się opuchlizny oraz zaczerwienień na twarzy.

2. Zwiększona energia

Łatwo zaplanujesz dzień i swoje obowiązki,. Nie będziesz bezczynnie zastanawiała się, co musisz zrobić. Zwiększony zapał i życiowa energia zadziała jak dodatkowa porcja kawy.

3. Zmniejszone cienie pod oczami

Jeżeli dotychczas borykałaś się z cieniami pod oczami, pamiętaj, że zazwyczaj odpowiadają za nie brak snu i słabe nawodnienie.

4. Zmniejszony apetyt na słodycze

Już po tygodniu wypijania dużej ilości wody, zauważysz, że minął Ci apetyt na słodycze. Często, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, oznacza to nie tylko spadek poziomu glukozy we krwi, ale również odwodnienie organizmu.

5. Lepszy sen

Twój sen stanie się lepszej jakości, ustabilizujesz jego godziny i o wiele łatwiej będziesz rano wstawać.

6. Lepsza koncentracja

Kiedy będziesz wypijać odpowiednią ilość wody, o wiele łatwiej skoncentrujesz się na pracy oraz nauce. Inne, rozpraszające rzeczy dookoła ciebie pójdą w zapomnienie.

7. Pozbycie się nadmiaru wody w organizmie

Zatrzymanie wody w organizmie dotyczy wielu z nas. Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozbycia się jej, jest oczywiście odpowiednie nawodnienie.

8. Zmniejszony cellulit

Przy odpowiednim nawadnianiu skóra stanie się bardziej napięta i pozbędzie się zgromadzonego zapasu podskórnej wody, co oczywiście zmniejszy także widoczność pomarańczowej skórki.

9. Mniej widoczne zmarszczki

Walka ze zmarszczkami odbywa się nie tylko na zewnątrz, stosując odpowiednie kremy przeciwzmarszczkowe. Podstawą w tej walce jest odpowiednie nawadnianie od wewnątrz.

10. Nawodnione usta

Może nigdy nie zdawałaś sobie z tego sprawy, ale piękne, jędrne i ponętne usta to także zasługa wypijania odpowiedniej ilości wody.

11. Spadek na wadze

Dzięki piciu ponad 2 litrów wody dziennie, zauważysz zmiany w planowaniu swoich posiłków, będziesz mniej podjadać między posiłkami oraz odróżnisz głód od pragnienia. Efektem tego będzie zmniejszona ilość przyjmowania kalorii w stosunku do twojego zapotrzebowania energetycznego i tym samym spadek na wadze.

Jak zwiększyć ilość wypijanej wody?

1. Ustaw w telefonie alarmy, które przypomną Ci o wypiciu szklanki wody. 2,5 l wody to ok. 10 szklanek.

2. Pracując przy komputerze ustaw na widoku dzbanek z wodą, który również przypomni Ci o konieczności jej wypicia. Wrzuć do niego dla smaku ulubione owoce lub miętę.

3. Noś ze sobą butelkę z filtrem, do której nalejesz wodę prosto z kranu. Dzięki temu zawsze będziesz miała do niej dostęp i zero wymówek do jej nie picia. Dodatkowo włożysz swój wkład w ochronę środowiska, rezygnując z plastikowych, jednorazowych butelek.

4. Gdziekolwiek jesteś, czy to na spotkaniu służbowym, czy towarzyskim, poproś o szklankę wody. W ten sposób, również bez dodatkowego wysiłku, zwiększysz jej spożycie.

Mata do ćwiczeń. Jaką wybrać?

Siłownia w Sheraton Grand Warsaw

Mój Instagram @monika.mozgala

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *