Site Loader

10. porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci odnaleźć motywację do treningu i w końcu uzyskasz wymarzone efekty.

Badania wykazują, że człowiek potrafi trwale zmienić swoje nawyki w ciągu 90 dni. Z czasem rzeczy, które pomału włączamy do planu dnia, po kilkunastu tygodniach stają się codziennością. Kiedy nagle nam ich zabraknie, czujemy, że coś straciliśmy. Tak samo może stać się także z treningiem!

Na początku, kiedy zaczniemy regularnie chodzić do klubu fitness, czy biegać, każda aktywność fizyczna jest przemyślana i sporo czasu zajmuje nam samo jej zaplanowanie. Po 3-4 tygodniach człowiek jednak zdaje sobie sprawę, że ćwiczenia tak są wkomponowane w jego codzienne życie, że kiedy opuści trening, czuje się po prostu dziwnie.

Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które pomogą Ci przetrwać te pierwsze tygodnie wdrażania nawyku ćwiczeń i które pozytywnie wpłyną także na inne aspekty życia.

1. Znajdź kogoś z kim wspólnie będziesz trenować.

Pamiętaj, w grupie zawsze raźniej! Namów przyjaciółkę na wspólne ćwiczenia. Motywujcie się wzajemnie efektami. Umówcie się, że w dane dni tygodnia, o konkretnej godzinie widzicie się na zajęciach fitness. Rozpiszcie sobie grafik i ustawcie przypomnienia na telefonie. Nie chcesz przecież zawieść swojej znajomej, która miałaby pójść sama na siłownię? Obiecajcie sobie, że to będzie czas dla Was. Bez męża, bez dzieci oraz bez telefonu.

Zapraszam przy okazji do dołączenia do mojej grupy na Facebooku Dziewczyński Fitness – Motywacja & Inspiracja.

2. Znajdź ćwiczenia, które naprawdę sprawiają Ci radość.

Nie ma nic gorszego, niż trenowanie czegoś, czego tak naprawdę się nie lubi. Chodzisz na zajęcia, ponieważ są modne lub po prostu znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jednak za każdym razem robisz to z przymusu, ponieważ stwierdziłaś, że niedługo jedziesz na urlop w ciepłych krajach i trzeba trochę schudnąć. Niestety to ślepy zaułek.

Poszukaj w google ciekawe miejsca fitness w twoim mieście, o których być może nawet jeszcze nie słyszałaś. Często można wypróbować pierwsze zajęcia za darmo lub za drobną opłatą. Nie trzeba kupować od razu miesięcznego karnetu. Może okaże się, że to właśnie squash, wspinaczka, może aqua aerobic, czy CrossFit, to jest to, co chciałaś od zawsze spróbować i okazało się, że sprawia Ci ogromną radość? Próbuj do skutku, aż coś takiego znajdziesz.

3. Przygotuj na trening playlistę z ulubioną muzyką.

Przygotuj własną playlistę z muzyką, którą lubisz i która wyzwala w Tobie pozytywne emocje. Obojętnie, czy to będzie na Spotify, YouTube, czy Tidal. Ważne, żeby to była Twoja playlista, a utwory nie były przypadkowe. Zobaczysz, że o wiele łatwiej będzie Ci wytrwać na bieżni, czy orbitreku, ćwicząc w rytm własnej muzyki, niż tej puszczanej przez głośniki w klubie fitness.

4. Znajdź rytuał, który pomaga Ci się przygotować do ćwiczeń.

Może kawa w ulubionej kawiarni w drodze na poranny trening? A może słuchanie w samochodzie ciekawego audiobooka, kiedy jedziesz na siłownię? Znajdź coś, co Cię wprowadzi w pozytywne wibracje i doda energii. Rzecz, która stanie się Twoim rytuałem i która zawsze będzie Ci się kojarzyła z czymś przyjemnym.

5. Wybierz miejsce treningu, w którym czujesz się dobrze.

Jeżeli posiadasz karnet do sieciowego klubu fitness, ma on zapewne wiele lokalizacji i byłaś w niejednej z nich. Przykładem może być warszawskie Calypso, czy Zdrofit. Warto jednak znaleźć ten jeden klub, do którego chodzisz najchętniej i w którym czujesz się, jak w domu. Panuje tam dobra atmosfera, są mili ludzie oraz ulubione maszyny do ćwiczeń. Kiedy zabraknie Ci energii i motywacji w te nawet najgorsze dni, o wiele łatwiej będzie Ci się wybrać na trening wiedząc, że idziesz “do siebie”.

6. Poszukaj wygodnych ubrań do ćwiczeń.

Nie lubisz wzorzystych legginsów, ale kupiłaś takie, w dodatku neonowe, bo są modne? Czujesz się niekomfortowo w krótkich spodenkach, ale kupiłaś jednak obcisłe kolarki z lycry, bo ćwiczą w nich koleżanki? Kupując ubrania na fitness nie kieruj się panującymi trendami! Wybierz takie ubrania, w których czujesz się komfortowo, są zrobione z dobrych, oddychających materiałów i nie krępują ruchów. Najgorsze co możesz dla siebie zrobić, to zakupić ubrania na fitness, które przemieszczają się podczas ćwiczeń i które ciągle musisz poprawiać. Pamiętaj także, że nie musisz także stawiać wyłącznie na drogie marki. Jest wiele sieciówek, które produkują sportowe ubrania i które osobiście mam od lat i mimo ciągłego prania, wyglądają jak w dniu zakupów.

Suplementy na co dzień. Które warto brać?

7. Postaw sobie małe cele.

Nie warto z góry zakładać sobie, że w ciągu miesiąca schudniesz 10 kg, czy twój obwód w talii zmniejszy się o 5 cm. Postaw na małe cele, które są możliwe do zrealizowania np. że stracisz około 0,5 kg w tygodniu. Krok po kroku, dzień po dniu, zbliżaj się do swojego małego zwycięstwa. O wiele łatwiej będzie Ci się zmotywować przez kolejne tygodnie, widząc efekty, które udało Ci się już osiągnąć.

Nie ma nic gorszego, niż postawienie sobie z góry wysoko założonego celu i który mimo wielkich chęci oraz starań, nie wyszedł. Chyba każdy z nas przez to przechodził…

8. Traktuj trening jak ważne spotkanie z samym sobą.

Potraktuj trening jak ważne spotkanie w pracy, czy ze znajomym. Zaplanuj je i wpisz w swój kalendarz. Włącz także przypomnienie i nadaj mu priorytetu. Pokaż sobie, że czas spęczony na własnym treningu jest równie ważny, co inne wydarzenie w ciągu dnia.

9. Nastaw się pozytywnie.

To, że powinnyśmy każdego dnia nastrajać się pozytywnie i pozwalać pozytywnej energii wibrować w naszym ciele, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Pomyśl jednak także o treningu, jak o czymś, co sprawia Ci radość i dzięki czemu poczujesz się szczęśliwa. Wizualizuj sobie dobrze wykonany trening, który sprawi, że będziesz czuła się o wiele lepiej we własnym ciele. Uśmiechaj się do siebie i bądź szczęśliwa, że możesz wykorzystać czas na ćwiczenia.

10. Nagradzaj się za cele, które udało Ci się już zrealizować.

Udało Ci się zmotywować na tyle, że zrealizowałaś plan treningowy w danym tygodniu ćwiczeń? Straciłaś na wadze, a jeansy nawet po praniu są jakieś luźniejsze? Zrób sobie jakiś prezent. Dogódź sobie nawet najdrobniejszą rzeczą. Od dawna miałaś na oku te sole himalajskie do kąpieli, jednak zastanawiałaś się czy je kupić? Pokaż sobie, że jesteś dla siebie ważna i również należą Ci się prezenty. To przecież twoje życie, nad którym pokazałaś, że potrafisz zapanować!

Pamiętaj, nie ma rzeczy niemożliwych.

Powodzenia!

Jeśli uważasz, że ta lista jest przydatna i pomoże zmotywować się kolejnej osobie w Twoim kręgu znajomych w social mediach – podaj ją proszę dalej.

Written by Monika Mozgala

I’m Monika Mozgala, the founder, and editor of The Blonde Taste. My main purpose is to write practical articles that will be useful for people interested in fitness, lifestyle and beauty. I’ve spent couple years in the US where I also finished High School. The last 6 years I’ve spent working as an editor for many editorial offices in Poland, including SHAPE Poland Deputy-in-Chief position and head of it’s digital version. If you want to get in touch with me, hit me up here or on my Instagram.

3 Replies to “Jak zmotywować się do ćwiczeń?”

Leave a Reply

Your email address will not be published.